Playstation 3’ün diski nasıl değiştirilir?

Playstation 3‘ünüzün diskinin yetersiz gelmeye başladığını mı hissediyorsunuz? Diskinizi yükseltmek istiyor ama nasıl yapılacağını bilmiyor musunuz?

Gelin nasıl yapıldığını hep beraber inceleyelim.

Öncelikle şunu hatırlatmakta fayda var, diskiniz 2.5″ ve 9.5 mm boyutlarında olmalıdır.

2.5″, 12.5 mm ve daha büyük diskler, Playstation 3‘ün disk kabına oturmamaktadır. Bu nedenle, 500 Gigabyte bir disk almanız daha uygun olacaktır. Daha büyük diskler, çift katman oldukları için, 9.5 mm‘den daha büyük boyutlara sahipler. Elbette 9.5 mm boyutunda, daha fazla kapasiteye sahip bir disk bulursanız, onu da kullanabilirsiniz.

Diğer bir püf nokta da, 7200 RPM disk kullanmanız, çok fazla performans farkı sağlamamakla birlikte, diskin ısınmasına, dolayısıyla da Playstation 3‘ünüzün ısınmasına neden olacaktır. Bu durumda 5400 RPM disk kullanmanız daha yerinde olacaktır.

Nelere ihtiyacınız olacak:

Playstation 3 Slim – Nasıl Disk Değiştirilir

1- Öncelikle Playstation 3‘ünüzde yer alan verilerinizi yedeklemelisiniz. Settings>System Settings>Backup Utility menülerine sırasıyla girin.

2- USB belleğinizi, Playstation 3‘ünüze taktıktan sonra, karşınıza gelen menüden, Back Up seçeneğini seçin.

3- Playstation 3‘ün tüm bağlantılarını söküp ters çevirin.

4- Aşağıdaki resimde gördüğünüz kapağı, tırnağınızla açın.

5- Kapağın altında, aşağıdaki resimde olduğu gibi bir vida göreceksiniz.

6- Vidayı açın.

7- Vidayı çıkardıktan sonra, aşağıdaki resimde gördüğünüz plastik kapak, hareket edebilir hale gelecektir. Kapağı Playstation 3‘ün dış kısmına doğru sürükleyerek çıkartın.

8- Diskinizin kabı, görünür hale gelecektir. Hareketli uçtan tutarak, yavaşça diski kendinize doğru çekin.

9- Diskiniz, aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bir kabın içinde yer alıyor olacaktır. Kabın alt kısmında bulunan dört vidayı sökerek, diskinizi kabından ayırın.

10- Yeni diskinizi dikkatlice, kabın içine oturttuktan sonra, tüm adımları tersten uygulayarak, diskinizi Playstation 3‘ünüze takın.

11- USB belleğinizin içinde sırasıyla, PS3 ve UPDATE klasörlerini oluşturun.

 • UPDATE klasörü, PS3 klasörünün içinde yer almalı.

12- Daha önceden indirmiş olduğunuz, kmeaw CFW 3.55‘in içinde yer alan, PS3UPDAT.PUP dosyasını, UPDATE klasörünün içine kopyalayın.

13- Playstation 3‘ünüzü çalıştırın. Karşınıza, versiyonun düzgün yüklenmediğiyle ilgili bir uyarı mesajı gelecektir. USB belleğinizi Playstation 3‘e takıp, :start: ve :select: tuşlarına aynı anda basın.

14- Bu sefer karşınıza, diskinizin biçimlendirileceği ve ardından versiyon dosyasının yükleneceğiyle ilgili bir uyarı mesajı gelecektir. Yeniden :select: ve :start: tuşlarına aynı anda basarak, 5 saniye boyunca basılı tutun.

15- Biçimlendirme işleminin ardından, karşınıza sistem güncelleme ekranı gelecektir. :ps: tuşuna basarak, işlemi başlatın.

16- Konsolunuz yeniden açıldıktan sonra, Settings>System Settings>Backup Utility menülerine sırasıyla girdikten sonra, açılan sayfadan Restore seçeneğini seçin ve yedeklerinizi geri yükleyin.


Her şey yolunda gittiyse, daha fazla kapasiteye sahip olan, yeni diskinizin keyfini çıkartabilirsiniz!

Playstation 3 Fat – Nasıl Disk Değiştirilir


1- Öncelikle Playstation 3‘ünüzde yer alan verilerinizi yedeklemelisiniz. Settings>System Settings>Backup Utility menülerine sırasıyla girin.

2- USB belleğinizi, Playstation 3‘ünüze taktıktan sonra, karşınıza gelen menüden, Back Up seçeneğini seçin.

3- Playstation 3‘ün tüm bağlantılarını sökün ve sol yüzünü kendinize çevirin. Aşağıdaki resimde gördüğünüz kapağı, sağ yanından, sivri bir cisim yardımıyla çıkartın.

4- Kapağın altından karşınıza çıkan, mavi vidayı dikkatlice sökün.

5- Hareketli uçtan tutarak, diskinizi yavaşça sağa doğru sürükleyin ve ardından yanınıza çekerek çıkartın.

6- Disk kabının her iki yanında bulunan, toplam dört adet vidayı sökün ve diskinizi kabından ayırın.

7- Yeni diskinizi dikkatlice, kabın içine oturttuktan sonra, tüm adımları tersten uygulayarak, diskinizi Playstation 3‘ünüze takın.

8- USB belleğinizin içinde sırasıyla, PS3 ve UPDATE klasörlerini oluşturun.

 • UPDATE klasörü, PS3 klasörünün içinde yer almalı.

9- Daha önceden indirmiş olduğunuz, kmeaw CFW 3.55‘in içinde yer alan, PS3UPDAT.PUP dosyasını, UPDATE klasörünün içine kopyalayın.

10- Playstation 3‘ünüzü çalıştırın. Karşınıza, versiyonun düzgün yüklenmediğiyle ilgili bir uyarı mesajı gelecektir. USB belleğinizi Playstation 3‘e takıp, :start: ve :select: tuşlarına aynı anda basın.

11- Bu sefer karşınıza, diskinizin biçimlendirileceği ve ardından versiyon dosyasının yükleneceğiyle ilgili bir uyarı mesajı gelecektir. Yeniden :select: ve :start: tuşlarına aynı anda basarak, 5 saniyeboyunca basılı tutun.

12- Biçimlendirme işleminin ardından, karşınıza sistem güncelleme ekranı gelecektir. :ps: tuşuna basarak, işlemi başlatın.

13- Konsolunuz yeniden açıldıktan sonra, Settings>System Settings>Backup Utility menülerine sırasıyla girdikten sonra, açılan sayfadan Restore seçeneğini seçin ve yedeklerinizi geri yükleyin.


Her şey yolunda gittiyse, daha fazla kapasiteye sahip olan, yeni diskinizin keyfini çıkartabilirsiniz!

Benzer Yazılar:

 1. Çok güzel bir makale olmuş. Teşekkür ederim.

 2. Saol feridun abi ne zamandır bekliyordum bu konuya bir açıklık getirmeni. Ellerin dert görmesin :grin:

 3. Bugün Bende 1TB Verbatim disk Aldım Bakalım Hayırlısı Ne cıkıcak..

 4. 1 TB disk uyumlu oluyor mu Slim’lere?

 5. Cok tesekkurler. Soz verdigin gibi mukemmel hazirlamissin.

 6. bende wd 2,5 500 gb alıcam bu hafta sonu, 7200 alsak ısınma sorunu ne kadar etkili olur. ?

  • hocam 7200 rpm baya ısınıyor.5400 rpm ile arasında fazla hız farkı yok.hele yaz sıcağında makinaya daha çok eziyet olur.

 7. Selam. ben 3,56 updateni yaptim jailbtrakden cikardim ps3 mu ama alet cabuk isiniyor ve oyunlar duruyor hata veriyor servisemi gotursem yoksa kendi yapabilecigim birseyler varmi . yanitlarsan sevinirim bide red light problemi olan slim olmayan eski ps3 var onun icin yapabilecegim birseyler varmi?cok yazdim kusura bakma.

  • 3.56 olan konsolunuzun garantisi devam ediyorsa mutlaka servise götürün.

   Ayrıca, eğer konsolunuz kapalı bir alandaysa, çevresinin açıkta kalacağı bir yere yerleştirin.

   YLOD problemi olan cihazınız için ise;

   YLOD donanım arızası anlamına gelmektedir. Aklınıza gelebilecek her şeyden kaynaklanıyor olabilir(En basit parçadan bile).

   Fakat genel olarak oluşma sebebi, konsolun çok ısınmasının ardından işlemci ya da grafik çipinin esneyerek, yuvalarından ayrılmasından kaynaklanıyor.

   İşlemci üzerine, bir süre sabit ısı verilerek, yuvasına geri oturması sağlanıyor.

   Bunun için, gerekli donanıma sahip bir elektronikçi bulmalısınız.

   Sabit ısı verilmesi kısmı gerçekten çok önemli, herhangi bir kaynakla ısıtmaya çalışırsanız, ısı her yere farklı olarak dağılacağından, Playstation 3’ün geri döndürülemez şekilde bozulmasına neden olabilir.

   Ayrıca rica ederim, soru sormaktan çekinmeyin lütfen.

 8. Hocam arkadaşımda 80gb fat makina var toshiba 500gb hdd taktı bir türlü verim alamadı makina bazen hdd yok gibi davranıyormuş , gördüğü zamanlardada xmb menü çok yavaş mış 1 dk bekleyip açılıyomuş.
  sorun ne olabilir sizce. fat makinalar kaç gb destekliyor?

  • Destek sorunu yok. Sanıyorum arkadaşınızın diskinin, dosya sistemi bozulmuş.

   Arkadaşınıza http://www.ps3project.com/playstation-3-corrupted-data-hatasi-nasil-duzeltilir/ yazımda anlatılan yöntemi denemesini söyleyin.

   Bu işlemin ardından sonra, hala verim alamıyorsa, aynı yazımda yer alan, 4. adımı, “Restore PS3 System” işlemi ile uygulasın. Fakat unutmayın ki, bu son söylediğim yöntem, konsol üzerindeki tüm verileri silecektir. Önemli dosyalarını ve oyun kayıtlarını, işlemden önce mutlaka yedeklesin.

 9. ustam şimdi hdd lerin sata ve pata olması fark edıyormu ??

 10. Anonim - pingback on 06 Mart 2011 at 14:05
 11. SAMSUNG 500 GB 2.5″ 5400RPM 8 MB SATA DISK acaba bir sorun çıkarır mı?

 12. süleyman esirger

  Merhaba arkadaşlar 3 gün önce WD 1TB 2.5″ usb 3.0 uyumlu cihaz aldım.Bilgisayarımda sorunsuz çalışıyor. Ps3’te kullanmak istiyorum. Gerek oyun gerek diger ogeler olarak. Fakat ps3’üm (Slim-120GB) harici harddiskimi görmüyor :oops: Fat32’ye göre biçimlendirip tekrar denedim ama nafile :oops: Yardımcı olursanız sevinirim.

 13. Merhabalar ben 160 GB’lık PS3 almayı düşünüyorum ama kapasitenin yeteceğini sanmıyorum. Acaba 500 GB vs. hard disk alsam, ps3 ün orjinal hard diski kadar verim alabilir miyim? donma yavaşlama felan yaşarmıyım? son olarak 2.5″lik herhangi bir bilgisayardaki gibi hard disk mi almam gerekiyor?

 14. Merhabalar yeni ps3 alacağım fakat nereden alacağımı bilmiyorum. Acaba fiyatı ucuz ve versiyonu düşük bir yer tavsiye edermisiniz 120 gb lık.

  • Büyük alışveriş merkezlerinde, genel olarak Playstation 3 versiyonları yükseltiliyor. Garanti şartlarını sağlayabilecek(kaçak ürün satmayan), daha küçük bir alışveriş merkezinden alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Her nerden alıyor olursanız olun, mutlaka konsolun hangi versiyonla geldiğini ya da güncelleme işlemi yapıp yapmadıklarını sorun. Çünkü resmi olarak, en son 3.55 yüklü konsollar piyasaya sürüldü. Eğer kendileri güncellemediklerini teyit ederlerse, oradan gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

   Ne yazık ki, nereden uygun fiyata alabilirsiniz, çok iyi bilmiyorum.

   • Merhabalar,
    Bende gecen hafta yeni bir ps3 aldım, fakat daha çok araştırmadığıma pişman oldum zira hizlial.com da şu an 2 kol ve bir orjinal oyun ile 320 gb olanı 840 tl. evet fiyatı yuksek gibi duruyor ama devam eden bir kampanya var, 500 lüstü alışverişe 100 TL hediye ediyorlar dolayısı ile 2 yıl sony turkiye garantili konsol hemde 2 orjinal kol ve GT5 oyun ile birlikte 740 tl ye geliyor. bir bakın isterseniz.

   • Çok teşekkürler Hüseyin Bey.

    Gerçekten, alınabilecek en iyi fiyat bu gibi görünüyor. DS3 ve GT5’in toplamda 200 TL edeceğini varsayarsak, bulunmayacak bir fiyat.

    Konsolunuz hayırlı olsun, iyi eğlenceler.

 15. ps3 3.60 yeni hdd yuklerken 3.55 kmeaw yuklesem olurmu ?

 16. kardeşlerim ps3ün 1tb desteklediği bir sabit disk varmı acaba bilgisi olan yardımcı olabilirmi

  • Kalınlığı 9.5 mm olan bir disk bulabilirseniz, sorun yaratmayacaktır.

   Şu an aklıma sadece 2.5″ ve 1 TB olan WD Scorpio Blue geliyor fakat onun da kalınlığı 12.5 mm ne yazık ki. Bu nedenle PS3’e uymuyor.

   • Küçük bir araştırma yaptım ve Toshiba MK1059GSM modelinin 1 TB ve 9.5 mm olduğunu gördüm.

    Yalnız aradaki fiyat farkına değer mi, pek emin değilim.

    500 GB modeller 100-110 TL, bu model 260+ TL.

   • feridun abi seni meşgul ediyorum kusura bakma 2.5 inc yazıyo ürünlerde ama kaç mm olduğunu yazmadığı için anlayamıyorum şu harddisk kaç mmdir acaba Western Digital Scorpio Blue 750GB WD7500BPVT

   • Rica ederim. WD Scorpio Blue 750 GB(WD7500BPVT) 9.5 mm. Yani Playstation 3 ile uyumlu.

 17. Ben normalde 120 GB PS3 slim kullanıcısıyım. Şu anda online herhangi bir oyun oynamıyorum ama ps3 slim wi-fi ile devamlı internete bağlı ve bazen oyunlarda trophy kazanıyorum. şu anda usb belleğe backup yaptım, 120 gb hdd yi de 320 gb hdd ile değiştirdim. 3.55cfw indiriyorum sitenizden. 3.55 cfw ile normal bluraydisclerdeki oyunlarımı da oynayabilecekmiyim? ayrıca online oyun oynamıyor olsam da ps3 ün wi-fi ile devamlı internete bağlı olması bana herhangi bir sorun çıkarır mı? yardımlarınızı rica ederim.

  • Merhaba,

   CFW’yi kurduktan sonra, eskiden yapabildiğiniz her şeyi yapmaya devam edebilirsiniz. Orjinal oyunlarınızı oynayabilmeniz de buna dahil.

   Konsolunuzun internete bağlı olması bir sorun yaratmayacaktır. Sadece yanlışlıkla versiyonunuzu güncellememeye dikkat etmelisiniz. İnternete bağlı olan tüm Playstation 3’ler, yapılan her işlemi Sony’e bildiriyorlar, fakat CFW ile PSN’e bağlanmadığınız sürece, Sony’nin size bir yaptırım uygulaması söz konusu değil.

   • Cevabınız için çok teşekkür ederim. Ben 3.55 yüklü bir ps3’ü harddiski değiştirerek 3.55 cfw yapabildim. Peki aynı işlemi 3.56 yüklü bir ps3 cihazda yaparak yani harddisk değiştirerek 3.55 cfw yapabilir miyiz? yani harddisk değiştirmek downgrade yapabilmek adına bir seçenek olur mu? böylelikle hem düşük harddiskler yükseltilmiş olur hem de cfw yapılmış olur. Cevaplarsanız sevinirim.

   • Ne yazık ki, versiyon bilgisi diske değil, flash’a yazıldığı için böyle bir şey mümkün değil. Diskin değişmesi, versiyonu etkilemiyor.

 18. Selam abi ben aleti backup yaparken kaç gblik bellek kullanmam gerek yedeklenecek verilerin boyutu ne kadardır acaba

  • Herhangi bir USB bellek yeterli olacaktır.

   Oyun kayıtları, trophy’ler gibi pek yer kaplamayan şeyler yedekleniyor.

   • abi ben restore diyorum 188 gb istiyor benden :D

   • Neyi yedeklemek istediğinizi seçebiliyorsunuz. Sadece oyun kayıtlarının yedeğini almanız yeterli olacaktır.

    188 GB’ın içinde, sanırım oyun verileri de var :) Onları seçmeseniz de olur.

    • Feridun bey, onlari nasil sececegimi bulamadim tek bir secenek sunuyor makine bana,acaba multimandan oyunlari silsem save dosyalari oyun klasorlerinin icinde degil dimi?

    • Kaan Bey, Saved Data Utility altından, kayıtlarınızın yedeğini alabilirsiniz.

     Kayıt dosyaları, oyun klasörü içerisinde değil, /dev_hdd0/home/Profil_Sırası/SAVEDATA/Oyun_Kodu-GAME içerisinde saklanıyor.

     İyi geceler.

 19. Cemiliverson

  Feridun bey,
  Benimde 120 GB PS3 var ve artık doldu, bende değiştirmek yerine harici 1TB hardisk alıp FAT32 olarak biçimlendirdikten sonra yeni indireceğim oyunları harici harddiske yükleyip aynı şekilde çalışır mı? Yani harici hardisk sürekli Usb ile PS3’te takılı kalacak şekilde?!

  • Çalışır fakat FAT32 disklere 4 GB’tan büyük dosyalar kopyalanamıyor. Bu nedenle, her oyunu harici diskten oynayamazsınız.

   • Cemiliverson

    HHmmm o zaman klasörü toptan değilde ayrı ayrı olarak kopyalasam olur heralde. örneğin oyun boyutu 6 GB fakat bi çok alt klasör var biraz zaman almasına rağmen parça parça kopyalasam olur! Olur mu acaba? :grin:

   • Sanırım yanlış anladınız. Önemli olan toplam oyun boyutu değil, tek bir dosya boyutu.

    Diyelim ki oyununuz 30 Gigabyte ve 4 Gigabyte’dan büyük bir dosya içermiyor. Bu oyunu FAT32 diskinize kopyalayabilirsiniz.

    Fakat 6 Gigabyte’lık bir oyun, 4 Gigabyte’dan büyük bir dosya içeriyorsa, onu FAT32 diskinize kopyalayamazsınız.

    • cemiliverson

     Ok biraz geç oldu ama anladım. bu arada ben gece çalışıyorum o yüzden bu saatte soru yazdım da siz uyumuyor musunuz!? :grin:

    • Gündüz pek vaktim kalmadığı için geceleri ziyaretçiler için rehber hazırlıyorum :) Gün boyu hizmet :)

     • cemiliverson

      Süpersin, bende yeni bişey öğrendim. artık yeni çıkan harici harddiskleri biçimlendirirken FAT32 den sonra çıkan exFAT olarak biçimlendiriyosun. bunun faydası hem daha hızlı veri aktarımı hem seninde belirtmiş olduğun 4GB’tan büyük dosyaları kopyalabilmen (16EB) diyor. daha denemedim ama denicem :)

     • Teşekkür ederim :)

      Playstation 3 exFAT’i desteklemiyor ne yazık ki. Destekliyor olsaydı, boyutla ilgili hiç bir sıkıntımız olmazdı.

 20. WD Scorpio Blue 2.5″ SATA 3 GB/s 750GB 5400rpm 8MB

  acaba ps3 e sığarmı ve sorun çıkarırmı?

  • Sormuş olduğunuz model, 9.5 mm yüksekliğinde, yani Playstation 3 ile uyumlu.

   Western Digital disklerin, ürün koduna bakarak, boyutunu anlamanız mümkün.

   İncelediğiniz diskin ürün kodunun son 4 hanesi TPVT ise, disk 12.5 mm demektir. Bu durumda Playstation 3 ile uyumlu olmayacaktır.

 21. feridun abi harici olan bir harddiski dahili gibi bağlama şansımız varmı acaba bu konu hakkında bilgin varmı

 22. Feridun abi merhaba ,

  Western Digital Scorpio 640GB 8MB 5400rpm SATA2 WD6400BEVT

  Bu disk uyumlu mudur acaba ps3’e ?

 23. Abi yanlız benim diskin üzerinde ki kod BPVT

  Farkeder mi ?

 24. Teşekkürler abi zahmet edipte bilgini paylaşıyorsun burada bizimle..iyi akşamlar

 25. Feridun abi senin önerdiğin bi hdd var mı acaba

  • Herhangi bir marka 5400 RPM 500 GB bir disk öneririm. Fiyatı 100 TL dolaylarında olacaktır.

   Daha yüksek kapasiteli diskler, şu an için fuzuli masraf olacaktır.

   Fiyatları uygun bir seviyeye düşene kadar ve 1 TB 2.5″ diskler yaygınlaşana kadar bu şekilde devam etmek en güzeli.

   750 GB/1 TB ve PS3 uyumlu(9.5 mm) bir disk alınmasındansa, 500 GB dahili ve 1-2 TB harici bir disk kullanmak, aşağı yukarı aynı fiyata ve çok uygun bir seçim olacaktır. Özellikle de, oyunların büyük bölümünün harici diskten çalışıyor olduğunu düşünürsek.

   İyi akşamlar.

 26. merhaba, ben araştırdım biraz Samsung 640GB HM641JI 110 tl diyor internette. samsungun sayfasından baktım 9 mm miş. yalnız söyle bi durum var benim ps3 içindeki hdd de oyun var 5-6 tane, arkadaslardan kopyaladıgım oyunlar silinsin istemiyorum. bunları oldugu gibi nasıl yeni hdd ye aktarabilirim. acaba iki diskide bilgisayarda eşitlesem sıkıntı olurmu, yani cihaza bir daha jailbreak falan yapmak gerekirmi.

  • Merhaba Kaan Bey,

   Playstation 3’ün diski, her bir PS3’e göre özel olarak şifreleniyor.

   Değil bilgisayarda, başka bir Playstation 3’te bile içerisindeki bilgilere erişemezsiniz.

   Oyunlarınızı yedeklemek istiyorsanız, ya FTP yoluyla bilgisayarınıza yedeklemelisiniz ya da FAT32 bir harici disk takıp, oyunlarınızın üzerine gelip :o: tuşuna basarak, tek tek harici diskinize yedeklemelisiniz.

   Ayrıca, diskinizi değiştirdikten sonra, mutlaka tekrar kmeaw CFW’yi(ya da başka bir versiyonu) kurmanız gerekiyor.

   İyi geceler.

 27. benim harici diskin dış kabını çıkarırsam dahili disk olarak kullanabilir miyim iomega 2.5″ 1 tb

  • İçerisindeki diskin çift katman olduğunu düşünüyorum, yani 9.5 mm’den daha kalındır.

   Bu nedenle Playstation 3’e uymayacaktır.

 28. peki feridun bey, aynı ozelliklerde marka olarak wd mi yoksa samsungmu tercih etmeliyiz.

  • Aslına bakarsanız, bütçenize uygun olanı seçmeniz daha uygun olacaktır.

   7200 RPM disklerde bile PS3 üzerinde performans farkı hissedilemezken, aynı özelliklere sahip diskler arasında, hiç hissedilmeyecektir.

 29. çok zahmet verdim ama sabırla yardım ettiniz çok teşekkürler

 30. eğer yanlıs anlamadıysam 2.5″ 5400 RPM sata hdd alınacak yalnız benim sorum fw flashamı yukleniyor yoksa hdd yemi şuan makina 3.41 jb siz hdd değişiminden öncemi ofw 3.55 fw+kneaw 3.55 yüklüyecem yoksa değişimden sonra sadece kneaw 3.55 update mı yapacam…

  • Merhaba Metehan Bey,

   Evet dediğiniz gibi, 2.5″ 9.5 mm 5400 RPM SATA HDD almanız yeterli.

   FW Flasha yazılıyor fakat disk değişimlerinde de versiyonun yeniden kurulması gerekiyor.

   Bu nedenle, diskinizi değiştirdikten sonra, sadece kmeaw CFW’yi kurmanız sizi gereksiz uğraştan kurtaracaktır.

 31. diski kendi başına değiştirecek arkadaşlar çok dikkatli olsun ben bugün yaparken öldüm öldüm dirildim yalama oldu vidalar penseyle uğraştım 10 dakkalık iş için 1 saat uğraştım neredeyse

  • Uyardığınız için teşekkürler Hasan Bey. Dediğiniz gibi, mavi vidalar dikkatli açılmadıklarında çok kolay yalama oluyorlar. Dikkat etmekte fayda var.

 32. hocam, benim ps3 3.56 versiyonlu. hdd arızalandı
  (bad disk) oldu bende yeni bir hdd aldım versiyon 3.56 olduğu için yeni hdd bir türlü tanımıyor Ps3 8002f225 Hata kodu veriyor lütfen yardım edin

 33. Hocam 3.56 v2 versiyonu nereden bulabilirim ayrıca kendi orjinal hdd’si bozuldu.(bad sector oldu)
  Başka bir ps3’te 3.56 v2 versiyonunu yüklesem, yeni aldığım hdd’yi onun üzerinden uyarlayıp daha sonra tekrar benim benim ps3’e taksam bu mantıkla çalışırmı acaba bir fikriniz varmı.. teşekkürler

  • Merhaba Ali Bey,

   Ne yazık ki başka bir PS3’te diski kullanarak versiyon yüklemeniz çözüm olmayacaktır. Çünkü her bir Playstation 3 diski kendisine özgü şekilde şifreliyor. Bu diski başka bir PS3’e taktığınızda, PS3 diski biçimlendirmek isteyecektir.

   3.56 v2’yi bulmak için google’ı kullanabilirsiniz fakat bulmanızın çok kolay olacağını sanmıyorum.

   İyi şanslar.

 34. Feridun bey tekrar merhaba size bir sorum olacak.Benim ilk çıkan kasa 60gb PS3’üm var vede kmeaw cfw 3.55 yüklü,eski diskimi yenisiyle değiştirsem yine kmeaw cfw 3.55 olur mu? Olursa 1tb’lık disk alsam hangi markayı önerirsiniz.Teşekkürler

  • Merhaba Asım Bey,

   Diskiniz değiştirirseniz, yazımda da belirttiğim gibi yeniden CFW yüklemeniz gerekecek.

   2.5″ 9.5mm kalınlığında, uygun fiyatlı 1 TB bir disk bulabileceğinizi sanmıyorum.

   2.5″ çift katman bir disk alırsanız da, kalın olacağı için Playstation 3’e takamazsınız.

   Size 5400 RPM, 500 GB bir disk öneririm. Markası çok önemli değil, çünkü aradaki performans farkını zaten hissedemeyeceksiniz.

   Eğer olursa, kalan disk ihtiyacınızı da, harici bir diskle tamamlayabilirsiniz.

   Fiyat/Performans olarak, en iyi seçim bu şekilde olacaktır.

 35. merhaba pc3 e 500gb wd bpvt 2.5 5400 rpm hard disk taktım fakat formatlama yapamıyorum.flsh diske pc3/update kalasörü oluşturup 3,66 sürümü indirip attım fakat yükleme yapamıyorum.sebebi ne olabilir

  • Merhaba,

   Öncelikle konsolunuzu orjinal haliyle mi kullanmak istiyorsunuz? Çünkü 3.56 ve 3.66 arasındaki hiç bir versiyon şu an kırılamıyor.

   Orjinal olarak kullanma niyetindeyseniz, konsolunuzu internete bağlayarak da son versiyonu çekebilirsiniz.

   Ayrıca, Playstation 3’ünüzün USB belleğinizdeki güncelleme dosyasını görmemesi, klasör isimlerini yanlış vermenizden kaynaklanıyor.

   Doğru şekli:

   x:/PS3/UPDATE/UPDAT.PUP

   İyi eğlenceler.

   • feridun bey teşekkürler evt pc3 ü orjinal haliyle kullanacağım fakat hdd değişimi yaptıktan sonra pc3 yazılımını yüklemedn internete bağlanması mümkün olmuyor.pc3 hdd yimi görmüyor anlamadım.yeni hdd yi takıp cihazı açtığımda kablo ile joıistiği bağlıyorum ve pc butonuna basıyorum aldığım uyarı mesajları şe şekilde
    the system software cannot be run correctly.prethe button to try to restart the system.ıf the system cannot be restarted,the system partition of the hard disk must be reformatted and you mustreinnstall the system software

   • Tekrar Merhaba,

    http://www.ps3project.com/wutangrza-flukes1-3-55-cfw-ye-oyun-destegi-eklendi/ yazımda yer alan, 1-15 arasındaki adımları, 3.66 OFW ile uygulayarak, versiyonunuzu Recovery Mode’dan yüklemeyi dener misiniz.

    • Feridun bey tekrardan merhaba söylediklerinizi yaptım ancak maalesef bir türlü olmuyor.sistem hard diski formatlamam gerektiğini söylüyor ancak bi türlü hard diski tek parça olarak formatlayamıyorum.zannediyorum fat32 şeklinde formatlamam gerekiyor ama bir türlü olmuyor. formatlayamadığım içinde yazılım yükleme yapamıyorum.pc3 kendisi formatlama yapmıyor.

    • feridun bey tüm anlatılanları yaptım 3,66 sürümü indirdim uyarı şu şekilde.no applicable update data was found.connect storage media that contains update data of version 3,66 or later and then press the start select buttons at the same time.yani yine yazılım yüklenmiyor

    • USB Belleğiniz ya da harici diskiniz FAT32 olmak durumunda. Playstation 3, ancak o zaman güncelleme dosyasını görebilecektir.

     Biçimlendirme işlemi için EASEUS Partition Master programını kullanabilirsiniz.

     • Teşekkürler sorun çözüldü. Ancak ilginç bi şey var 500 GB HDD’yi formatlayıp yazılımı yükledim 500 GB’ın 90 GB’tı kayıp.

      Not: Küçük harflerle lütfen.

     • Aslına bakarsanız, ortada kayıp yok.

      Diskler, üreticileri tarafından, 1 GB = 1000 MB olarak kabul edilerek üretiliyor.

      Bilgisayar oramındaysa, 1 GB = 1024 MB olarak hesaplanıyor.

      500 GB bir disk, sıfır haliyle, yaklaşık 465 GB olarak hesaplanacaktır.

      Bir de Playstation 3, diskin yaklaşık %10’luk kısmını, kendi kullanımı için ayırıyor.

      Bunu da, disk boyutundan düşecek olursanız, sonucun doğru olduğunu görebilirsiniz.

      İyi eğlenceler.

 36. öncelikle merhaba.

  120gb slim, 3.55kmeaw versiyonu yüklü. Ama malümümunuz ki hdd yetmeye başladı ve 500gb 5400rpm hdd aldım. Taktığım zaman
  http://666kb.com/i/bv34wdhafvg44mgri.jpg
  resimde görmüş olduğunuz hatayı alıyorum.
  Sormak istediğim şu;
  Flash belleğe yine 3.55kmeaw atıp, start ve select tuşları aynı anda bastığımda hdd’yi formatlayıp, 3.55 kmeaw’ı üstüne kurarmı herhangi bir sorun çıkarmı yani.
  Gerçi siz yazınızda yazmışsınız ama yine de size sorup emin olmak istedim.
  Şimdiden çok teşekkürler..

  • Merhaba Ahmet Bey,

   Yazımda yer alan adımları takip etmeniz yeterli.

   Gördüğüm kadarıyla siz 13. adıma kadar gelmişsiniz.

   Gönül rahatlığıyla işlemi tamamlayabilirsiniz.

   İyi eğlenceler.

 37. feridun ustam slm benimde 160 gb harddiskim içerisinde sadece 2 oyun olmasına rağmen full oldu :S harici diskteki oyunların kurulumu epey yer kaplıyor sanırım :( 500gb bir harddisk ile değiştirmek istiyorum yannız sistemim 3.41 usb JB kullanıyorum tüm yazılanları okudum hep 3.55 den bahsedilmiş ben nasıl bir yol izlemeliyim acaba?

  • Merhaba Özgür Bey,

   Evet, oyunların bir çoğu Game Data Utility altına yükleme yapıyorlar. Diskiniz bu nedenle dolmuş.

   Yapmanız gereken, bu yazımdaki adımları, kmeaw CFW yerine, Dosyalar bölümünde yer alan 3.41 OFW ile uygulamak.

   İyi eğlenceler.

   • teşekkürler üstad peki backup yaptığımda bu installlar da yedeklenecekmi yoksa yeni harddiske tüm oyunları tekrar mı kurmam gerekicek ?

    • feridun hocam tekrar rahatsız ediyorum dosyalar bölümünde 3.41 ofw adlı bir dosya yok ama PlayStation 3 PAL 3.41 Güncellemesi isimli bir dosya var budur sanıyorum dimi? birde olduda bir aksilikle karşılaşırsam çıkarmış olduğum harddiski yeniden takarsam hiçbir işlem yapmadan çalışırmı acaba ? teşekkürler şimdiden ;)

    • Evet, ihtiyacınız olan dosya 3.41 PAL Güncellemesi.

     Tam emin olamadım fakat muhtemelen eski diskinizi geri takarsanız(versiyon kurulumunun ardından), diski biçimlendirecektir.

     Fakat yine de korkmanızı gerektirecek bir durum söz konusu değil.

     İyi eğlenceler.

     • feridun hocam yine ben :) son aşamaya geldim artık son bi sorum olucak 640 gb samsung harddisk buldum ürün kodu yazılmamış emin olamadım uygunmudur acaba 9,5mm den kalın olma ihtimali var mı? 15 lira oynuyor 500gb ile o yüzden hani uygunsa almışken bunu almak istiyorum fikrinize ihtiyacım var :S

     • Muhtemelen uyumlu olacaktır fakat yine de ezbere iş yapmamak adına, ürün kodu ya da ürün sayfasının bağlantısını ekleyebilirseniz, o şekilde yönlendireyim.

      Bir de aldığınız bir ürün için ilk 15 gün ile 1 ay arasında (firmaya göre değişiklik gösterebiliyor) geri iade etme ya da değişim talep etme şansına sahipsiniz.

      Olası bir uyumsuzluk durumunda, gerekli değişimi de yapabilirsiniz.

   • Backup yaparsanız, oyun verileri de yedeklenir. Yani yeniden kurulum yapmanız gerekmez.

    • çok teşekkür ediyorum iyi çalışmalar kolay gelsin ;)

    • feridun ustam sonunda harddiskimi aldım değiştirme aşamasındayım ;) önce yedek alayım diyorum ama throphy lerin yedeklenmeyeceğini psn üzerinden yedeklenmesi gerektiğini okudum ve internet bağlantım doğal olarak JB kullandığım için herhangi bir versiyon güncellemesi olması riskinden dolayı kapalı yane psn e giremeyeceğim ne önerirsiniz?

    • Merhaba Özgür Bey,

     Trophy’lerinizi, /dev_hdd0/home/00000001/ içerisindeki, trophy klasörünü kopyalayarak yedekleyebilirsiniz.

     Disk değişiminin ardından, yedeğini aldığınız klasörü geri kopyalamanız yeterli olacaktır.

     00000001 kısmı, profil sıranıza bağlı olarak artmaktadır. Bu nedenle, kullandığınız profil kaçıncı sıradaysa, onu yedeklemeye dikkat etmelisiniz.

     Diskiniz hayırlı olsun, iyi eğlenceler.

     • eyyyyvallah üstad süpersin senide çok meşgul ettim ama son aşama son soru yedek alacağım harddiskinde fat32 olması gerekiyormuş oyunlarımın bulunduğu harddiske yedek alabilirmiyim acaba 200 gb yerim var ;) yoksa sıfır boş bir harddiskmi olması lazım sonra format falan atarsa gider bütün oyunlarım :S

     • Oyunlarınızın bulunduğu diske yedeğinizi alabilirsiniz.

      Diskin boş olması gibi bir zorunluluk bulunmuyor.

 38. feridun hocam backup yapmak istediğmde 8001002A kodlu hatayı alıyrum ne yapmalıyım acaba? bu arada harddiskte yeterli yer var ve fat32 formatlı sorun bunların dışında bişey olmalı :S

  ustam sabahda yazdığım gibi backup almak istediğimde 8001002A kodlu hatayı aldım ve ne olduğunu bulamadım :S şimdi ftp ile hdd0 ın tamamını bilgisayarıma manuel olarak kopyalasam harddisk değişiminden sonra yine ftp ile hdd0 ın üzerine tamamını kopyalasam olurmu acaba?

  • Özgür Bey, diskte Corrupted Data olduğunda da, bu hata koduyla karşılaşılabiliyor.

   Dökümanlar bölümünde yer alan, Corrupted Data hatası nasıl düzeltilir yazımı takip etmenizi öneririm. Bir de, Rebuild Database seçeneğini de bir kez uygulayın.

   Bunun dışında, az da olsa bir ihtimal 4 GB’dan büyük dosyalar da bu hatayı alıyor olmanızın nedeni olabilir.

   /dev_hdd0 bölümü kopyaladığınızı söylemişsiniz, oyun veriler, kayıtları, profil ve kayıt bilgileri gibi pek çok bilgi burada tutuluyor. Yani geri kopyalamanız, bunları kullanabilmenizi yüksek ihtimalle sağlayacaktır. Sadece oyun kayıtlarınız konusunda, net bir şey söyleyemiyorum. Onların ayrıca yedeklerini almanızı öneririm.

   • tmm üstad 4gb olayını düşünerek dahilide yüklü oyunları sildim ama yine olmadı veriler içinde 4gb dan büyük dosya olabilirmi onu bilemiyorum :S corrupted data olayına bi bakıcam yine çözüm olmazsa artık değiştiricem harddiski sonuçta öyle yada böyle değişicek çünkü full :S

   • Özgür Bey,

    İlla ki, Backup işlemini yapmanız gerekmiyor. Yani böyle bir zorunluluğunuz yok. Oyun kayıtları gibi önemli verilerinizi aldıysanız, doğrudan diskinizi değiştirebilirsiniz.

    • feridun hocam çok acil yardım lazım şimdi harddiski değiştirdim dediğiniz gibi 3.41update i de usb ye kopyaladım ama ekranda 3.56 ve üzeri versiyon istediğini yazıyor start select yapıyorumusb yi okuyor ancak yine 3.56 ve üzeri versiyon uyarısı var 3.55 e geçm bu arada dedim onuda denedim yine aynı uyarı elimdeki çalışan cihazdan da oldum acil desteğinize ihtiyacım var :S

    • Özgür Bey, endişelenilecek bir durum yok.

     Konsolunuz daha önce 3.55’den 3.41’e downgrade edilmiş.

     Böyle bir uyarı alıyor olmanız da bundan kaynaklanıyor.

     http://www.ps3project.com/8002f169-hatasi-ve-cozumu/ yazımda, yaşıyor olduğunuz sorunun çözümü mevcut.

     • slm üstad tam anlayamadım ne yapmam gerektiğini şimdi makineyi açıyorumve harddiski formatlaması gereken ekrandayım ve 3.56 ve üzeri data istediğiniyazıyor ne yapmalıyım? yazınızda bahsedilen işlem makine açıkken yapılacak bi işlem anladığım kadarıyla

     • feridun usta şimdi ben eski harddiskigeri taktım ve en azından sistem normal çalışıyor içime su serpildi birnebze de olsa ;) şimdi yeni harddiski takmadan önce yukarıdak linkte anlattığınız işlemlerimi yapayım yoksa 3.55 cfw yükleyip harddiski daha sonramı değiştireyim ne dersiniz yine sıkıntı olurmu acaba ?

     • Özgür Bey,

      Eğer daha önce versiyon düşürme işlemini kendiniz yaptıysanız, aynı işlemi bir kez daha, gerçek 3.41 versiyonuyla yapmanız gerekiyor.

      3.55’ten 3.41’e versiyon düşürülme yapıldığında, 3.41 versiyonu 3.56 olarak gösterilerek yapılıyordu.

      Bu nedenledir ki, siz harddiski değiştirseniz de, değiştirmeseniz de, 3.56’dan daha düşük bir versiyonu kurmanız mümkün değil.

      Bu sorunu aşabilmek için, dediğim gibi, yukarıda bahsi geçen yazımdaki işlemleri uygulayın. Konsolunuz 3.41 versiyona dönecektir. Onun ardından, dilediğiniz şekilde, 3.55’i kurabilir ve diskinizi değiştirebilirsiniz.

      İyi eğlenceler.

 39. Meraba arkadaslar benim dun geldi ps3 ama 40 gb icindeki hdd ve su anda 3.55 ile kirilmis halde bildiklerim bunlar. Ama kmeaw mi bilmiyorum jailbreak degil onu biliyorum simdi ben 500gb hdd alicam onu takip oyunlari ona atip oyle oynamak istiyorum fakat gercekten guzel anlatmissiniz fakat cook yeni oldugumdan anlamadigim bolumler var baya :(
  1.icinden istedigim hic bir save dosyasi falan yok 0 crackli 500gb bisi istiyorum neler yapmaliyim 500gb hdd yi taktiktan sonra ps3 e
  2. Bunun kmeaw mi yada baska bi crack mi oldugunu nasil anlayabilirim sanirim ona gore update dosyasi bulmam gerekiyor
  3.bu cikan 40in versiyonunu yukseltip orj oyunlarda internet uzerinden onunla oynayipta 500gb taktigimda yeniden 3.55 crackli olurmu(hani internet orj oyun icin 40gb takiyim korsan indirdigim oyunlar icinse 500gb) boyle bi guzellik varmi ki
  4.son olarak bu sorularimi dikkate alipta hepsini gercekten hic bilmeyen birine anlatiyor gibi anlatirsaniz gercekten cok memnun olurum
  Cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim iyi aksamlar

  • Merhaba Burak Bey,

   Öncelikle konsolunuz hayırlı olsun.

   1- Yazımda yer alan Backup ve Restore bölümlerini atlayın. Geri kalan her işlemi, aynı şekilde uygulayın.

   2- Hangi CFW’yi kullanıyor olduğunuz çok önemli değil. Doğrudan işlemi kmeaw CFW ile uygulayabilirsiniz.

   3- Ne yazık ki bu mümkün değil. Versiyon bilgisi diske değil, flash’a yazılıyor. Diski değiştirmeniz, versiyonun değişmesini sağlamayacaktır.

   İyi eğlenceler.

 40. Merhaba Feridun bey nasılsınız. Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkürler. 250 GB Slim PAL bir cihaza sahibim ve hdd’yi değiştirmeyi düşünüyorum. Bir araştırma yaptım ve 2 model arasında kaldım. Sizce hangisini almalıyım?
  Linkleri ekliyorum:

  http://www.seagate.com/www/tr-tr/products/laptops/laptop-hard-drives/#tTabContentOverview
  http://www.wdc.com/global/products/specs/?driveID=905&language=15

  • Merhaba, teşekkür ederim, siz de iyisinizdir umarım.

   Öncelikle bir öneriyle başlamak istiyorum. 250 GB kesinlikle Playstation 3 için yeterli. İçerisini tamamen boş tutarak, harici bir disk edinmenizi öneririm. Oyunlarınızın tamamını, harici diskinizde tutun. Dahili diski sadece, oyun verileri için kullanmış olun.

   Bu her açıdan, hem esnek, hem de çok daha iyi bir seçim olacaktır.

   Dahili disk konusuna gelinceyse, 7200 RPM diskleri kesinlikle önermiyorum. Scorpio Black, evet gerçekten performans konusunda, çok iyi bir disktir. Fakat bu Playstation 3 için çok geçerli bir durum değil. Playstation 3’te 5400 RPM ile 7200 RPM hissedilebilir derecede, performans farkı sunmuyor.

   Bir de, Playstation 3’lerin zaten oldukça ısındığını göz önüne alırsak, 7200 RPM ile birleşmeleri, sağlıklı bir sonuç doğurmayacaktır.

   55-60 dereceden sonra, diskler için performans kaybı ve kötü sonuçlar doğabiliyor. 7200 RPM bir disk, PS3 içerisinde, bu sınırı çok kolay aşacaktır.

   Toparlamam gerekirse, hissedilebilir bir performans farkı da yaşamayacağınızı göz önüne alarak, fiyatı en uygun olan 5400 RPM diski edinmenizi öneririm.

   • Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Pekala cache belleği 8 mb. 16 mb yada 32 mb fark eder mi?

   • Aslında, 8 MB Cache, bir disk için yeterli olabiliyor.

    Bunun, 16, 32 ya da 64 olması, ciddi bir fark doğurmuyor -hatta neredeyse hiç bir fark doğurmuyor-.

    Şu anda, piyasadan alacağınız herhangi bir disk, en azından 16 MB Cache ile gelecektir. Bu da zaten fazlasıyla yeterli. Yani 32, 64 gibi Cache’lere aldırış edip, yok yere daha fazla ücret ödemeyin.

    • Peki marka ve garanti olarak neyi önerirsiniz. Benim bildiğim kadarıyla WD dünya birincisi. Seagate’de bu birinciliği almak için Samsungun hdd bölümünü satın aldı ama hala geçemedi :razz:

    • Aslında WD ve Seagate’in her ikisini de kullanıyorum. Şu daha iyi ya da şu daha kötü diyebileceğim bariz bir durum yaşamadım.

     Marka olarak gerçekten bana çok sorun yaşatan ve memnuniyetsiz kaldığım, Samsung oldu.

     Umuyorum, yardımcı olabilmişimdir.

 41. slm arkadaşlar benimde ps3 (fat kasa) 3.55 kneaw yüklü yani kırık bende 1 tb lik hdd takacam ama benim ps3 ün hdd yuvası sizinkiyle aynı değil sizinki yan takılıyo ps3 e ama benimki dik takılıyo bi farklılık var bide elimdeki hdd i tuttum üzerine kalınlığı sığıyo yuvarlağa ama daha takmadım bozmaktan korkuyorum iyie bilgi edindikten sonra takacam yardımlarınızı bekliyorum kardes bu arada anlatım süper umarım bende problemsiz taka bilirim
  hdd uvasındaki farklılık niye var problem olurmu
  çıkarmak için bi tırnak gibi bise var ya önce dik edip sağa sola kaydırmak için oda yok bende

 42. arkadaslar hdd i değiştirdim ama benim ekran yeşil oldu neden böyle oldu anlamadım

  • tüplü tv ve scarttan görüntü alıyosan display settingden ybyb degilde rgb yi aktif etmen gerekebilir sistem kendini resetlediginden olmustur…

 43. merhabalar ..benim 160 gb slim 3.55 cfw li ama 3.70 gibi proglamla gösterilmis ps3 de hdd degistirmeden önce 3 .55 versiyonu 3 .70 gösteren programdan 5.55 göstermesini saglayıp hdd yi o sekildemi yoksa gerek yok direkmi degisime gecmem gerekiyor sizin yazıda anlatılan gibimi..

 44. 3.55 demek isterken 5.55 yazılmış özür dilerim..

Yorum Yap


*


Geri İzleme:

 • Anonim - Pingback on 2011/03/06/ 14:05